דלקת VS פטריה

דלקת בנרתיק ופטרייה בנרתיק אלו שתי התופעות הנפוצות ביותר בגללן נשים פונות לרופא הנשים. 75% מהנשים בגיל הפוריות יחוו זיהום בנרתיק לפחות פעם אחת במהלך החיים.

מדוע תופעות אלו כל כך נפוצות?

באופן תקין, אצל כולן שוכנים חיידקים ידידותיים בנרתיק, זהו דבר תקין ורצוי. חיידקים אלה, שומרים על רמת החומציות הרצויה בנרתיק. שינויים ברמת החומציות בנרתיק עלולים להפר את האיזון התקין של הפלורה (אוכלוסיית החיידקים), מה שגורם לחיידקים פתוגנים (מחוללי מחלה) או פטריות “להרים את הראש” ולגרום לזיהום.

הפטריה השכיחה ביותר שגורמת לזיהום היא פטרייה בשם קנדידה אלביקנס. זיהום פטרייתי מלווה בתחושת אי נוחות, גרד מתמשך, הפרשות ולעתים תחושת צריבה בזמן מתן שתן. קיימים טיפולים לפטרייה ואגינלית הנמכרים ללא מרשם בבתי המרקחת.

לרוב נגרמת עקב זיהום חיידקי או טפילי. במקרה של דלקת, תתכן תחושת חוסר נוחות, גרד, הפרשות וריח לא נעים, כתלות בסוג הזיהום. במקרה של דלקת, חשוב מאוד לטפל בצורה נכונה. דלקת בנרתיק שאינה מטופלת, מהווה גורם סיכון להתפתחות של דלקות וזיהומים נוספים במערכת המין הנשית. דלקת בנרתיק מחייבת בדיקה אצל גניקולוג ומרשם לאנטיביוטיקה.

כיצד תדעי ממה את סובלת?

VS-sense תספק לך תוצאה תוך 10 שניות עם רמת דיוק של מעל 90%. כך תדעי האם עליך לגשת לרופא.

סימפטום פטריה טריכונמוס וגינאליס וגינוזיס חיידקי
מגרד/שורף/גירוי/אדמומיות כמעט תמיד לעיתים לעיתים
ריח אין ריח ריח לא נעים או מעופש ריח לא נעים, של דגים
הפרשה סמיכה, לבנה, במרקם של גבינת קוטג' קצפית בגוון צהוב-ירוק דלילה, בצבע לבן או אפרפר
חומציות לא תקינה (רמת pH נרתיקית) אין יש יש
טיפול מומלץ טיפול אנטי פטרייתי אנטיביוטיקה אנטיביוטיקה
תוצאה חיובית בשימוש בבדיקת VS-Sense אין שינוי בצבע המטוש הצבע של המטוש ישתנה לכחול או ירוק הצבע של המטוש ישתנה לכחול או ירוק

קודם לאבחן – ורק אחר כך לטפל

יש חשיבות רבה לאבחון נכון של הבעיה ממנה את סובלת. מכיוון שהתסמינים יכולים להיות מבלבלים, את עלולה לטפל בצורה לא נכונה.

למה חשוב לטפל בצורה מדוייקת?

דלקת בנרתיק שאינה מטופלת, או כזו שמטופלת בצורה לא נכונה, עלולה להתפתח למצבים חמורים יותר במערכת המין הנשית.

בדיקה ביתית VS-sense פותחה במיוחד עבורך לצורך אבחון ואגינלי פשוט וקל. תוצאות ב-10 שניות, דיוק של מעל 90%.

דלקות בנרתיק – זיהומים נפוצים

דלקות בנרתיק פוגעות במיליוני נשים ברחבי העולם. נשים רבות מפרשות כל תחושת אי נוחות כפטרייה ואגנילית וממהרות לרכוש טיפול בבית המרקחת. יש חשיבות רבה לאבחון נכון של הבעיה על מנת לקבל את הטיפול המתאים. זיהומים נפוצים שגורמים לדלקת בנרתיק:

וגינוזיס חיידקי
(Bacterial Vaginosis – BV)

דלקת הנגרמת משילוב של מספר חיידקים פתוגניים, מלווה לרוב בהפרשות מהנרתיק וגורמת לריח לא נעים שמזכיר ריח של דגים, התופעות נוטות להחמיר לאחר קיום יחסי מין. דלקת מסוג זה מצריכה מרשם מרופא לטיפול אנטיביוטי, הדלקת אינה חולפת מעצמה. 15-25% מכלל הנשים ההרות מאובחנות עם דלקת חיידקית בנרתיק, לעתים ללא תסמינים כלל. חשוב מאוד לקבל טיפול מתאים לדלקת ואגינלית, במיוחד בקרב נשים הרות. דלקות בנרתיק שאינן מטופלות, עלולות להתפתח לזיהומים ודלקות נוספות במערכת המין הנשית.

טריכונמוס
TV- Trichomonas Vaginalis

טריכומונס הוא טפיל, הוא מועבר ביחסי מין. לעתים מופיעים תסמינים כמו גרד, הפרשות, ריח לא נעים וכאבים במהלך קיום יחסי מין ולעתים אין תסמינים כלל. זיהום הנגרם מטפיל הטריכומונס אינו חולף מעצמו ומצריך טיפול במרשם רופא. מחקרים מראים כי זיהום בטריכומונס ואגינליס מגביר את הסיכון להדבקה ב-HIV. הטיפול בדלקת הכרחי למניעת סיבוכים, גם אם היא אינה מלווה בתסמינים, בפרט בקרב נשים בהריון, על מנת למנוע את העברת הטפיל ליילוד.

 

חשוב לדעת!

קיימים מצבים משולבים, של זיהום פטרייתי וחיידקי למשלב ולכן את עלולה בקלות להתבלבל ולטפל בצורה לא נכונה.  אם יש דלקת, יש לגשת לרופא הנשים. אם את חשה בתסמינים של אי נוחות, בצעי בדיקה ביתית לפני שאת רוכשת טיפול אנטי פטרייתי ללא מרשם. טיפול לא מתאים, ישאיר אותך עם הבעיה.