דלקת באיבר המין

בנרתיק האישה מתקיים איזון עדין בין אוכלוסיות החיידקים השוכנות בו באופן טבעי. במצב תקין, משפחת החיידקים הדומיננטית בנרתיק היא משפחת הלקטובצילוס. נוכחותם של חיידקים אלו, חיונית לשמירה על בריאות הנרתיק ומניעת זיהומים. שינויים בהרכב החיידקים התקין, או ברמת החומציות בנרתיק, קשורים לעיתים קרובות להתפתחות זיהומים ודלקות הנפוצים אצל נשים בכל הגילאים.

החיידקים הטובים בנרתיק שומרים עליך

חיידקי הלקטובצילוס הם משפחה של חיידקים פרוביוטיים (ידידותיים). הם קיימים במקומות שונים בגופנו, בעיקר במעי הגס ומצויים באופן טבעי גם בנרתיק האישה. נוכחותם  בנרתיק חיונית ושומרת על בריאות האזור האינטימי. חיידקי לקטובצילוס, בתהליך חילוף החומרים שלהם, מייצרים חומצה לקטית, שהיא זו ששומרת על רמת החומציות הרצויה בנרתיק. כשרמת ה-PH נמצאת בטווח שבין 3.8 -4.5, חיידקים פתוגניים (מחוללי מחלה) לא יכולים לשגשג וכך נשמר היחס הרצוי בפלורה. במצבים מסוימים, מופר האיזון התקין בהרכב החיידקים או ברמת החומציות, דבר המעלה את השכיחות לזיהומים שונים ודלקות בנרתיק.

הקשר בין רמת ה-PH לזיהומים ודלקת בנרתיק

פגיעה באוכלוסיית החיידקים הידידותיים, עלולה להיגרם עקב מספר סיבות, כמו שימוש בתרופות מסוימות, הרגלי היגיינה שגויים או שינויים הורמונליים. כאשר כמות חיידקי הלקטובצילוס פוחתת, הסביבה בנרתיק הופכת להיות פחות חומצית, כלומר רמת ה-PH עולה. כאמור, נוכחות חיידקי הלקטובצילוס היא חיובית ושומרת על סביבה תקינה בזכות ייצור החומצה הלקטית. במידה ורמת ה- PH גבוהה מ-4.5, נוצרת סביבה בסיסית יותר, שמספקת תנאים טובים להתרבות ושגשוג חיידקים פתוגניים (מזיקים) אשר עלולים לגרום לזיהום ולדלקת בנרתיק.

טעויות נפוצות

שטיפות מרובות ותכופות של אזור הנרתיק ושימוש בסבונים שרמת ה-PH שלהם לא תואמת את רמת ה-PH של הנרתיק הן בין הסיבות הנפוצות היוצרות שינוי ברמת החומציות התקינה. בנוסף, שימוש בסבונים אנטיספטיים (מחטאים), כמו סבונים המשמשים לשטיפת ידיים, אינו מומלץ בשום אופן לשימוש באזור האינטימי, מכיוון שהוא פוגע בהרכב החיידקים התקין ומעלה את הסיכון לזיהומים. יש להיזהר גם ממריחת שמנים אתריים ישירות באזור הנרתיק, שכן שימוש לא נכון, עלול לפגוע בריריות ולהפר את האיזון התקין. אין צורך לבצע שטיפות פנימיות במים וסבון, לנרתיק האישה יש יכולת לנקות את עצמו על ידי הפרשות שמקורן בצוואר הרחם. ההפרשות התקינות הן שקופות או לבנבנות ואין להן ריח חריג.

הרגלים נכונים שכדאי לאמץ

כדאי להקפיד על שטיפת הנרתיק במים לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים, לנוזל הזרע של הגבר רמת PH גבוהה (בסיסית). כמו כן, בזמן ווסת, יש להקפיד על שטיפת הנרתיק במים וסבון המותאם לשטיפה אינטימית. אם את נוטה לסבול מאי נוחות, כדאי לעבור להשתמש במוצרי היגיינה נשית מכותנה וחומרים טבעיים ללא בישום.

ריח לא נעים עלול להעיד על זיהום בנרתיק

אם את חשה בריח לא נעים, יתכן כי את סובלת מדלקת בנרתיק כתוצאה מזיהום כלשהו. מקלחות מרובות, שימוש בסבונים מבושמים, דאורדורנט או מוצרי היגיינה נשית מבושמים, על אף שמטרתם להסוות את הריח, לא רק שאינם יעילים, הם מזיקים ומחמירים את המצב. הדרך הנכונה היא לשטוף במים ובשטיפה אינטימית בעלת רמת PH מותאמת, רצוי ללא בישום. ריח רע, הוא אינו מצב תקין. כדאי לבצע בדיקה ביתית על מנת לגלות האם מקור הריח הוא זיהום המצריך ביקור אצל הרופא.

דלקת בנרתיק היא תופעה שכיחה

מה שקובע האם יווצרו זיהומים, הן קבוצות החיידקים הדומיננטיות בפלורה של הנרתיק. רק כאשר חלה ירידה ניכרת בכמות חיידקי הלקטובצילוס, או שרמת החומציות משתנה, יש סיכון להתפתחות של זיהומים מסוגים שונים ודלקת. אחד הגורמים לדלקת בנרתיק הוא וגינוזיס חיידקי (Bacterial vaginosis), זיהום הנגרם מצמיחת יתר של חיידקים אנאירוביים. התסמין הנפוץ בדלקת מסוג זה הוא ריח לא נעים, המזכיר ריח של דגים. גם טפיל בשם טריכומונס עלול לגרום לדלקת ולריח רע. במצב זה, יש לפנות לרופא הנשים לקבלת מרשם לטיפול אנטיביוטי. טיפול לא מתאים או אי טיפול, מעלה את הסיכון לסיבוכים בעקבות המצב, שניתן להימנע מהם.

לא בטוחה אם זו פטרייה או דלקת? בדיקה ביתית תעזור לך לגלות

בדיקת VS-sense, היא בדיקה ביתית, אמינה ונוחה לשימוש, אשר מסייעת לאבחן האם מקור הזיהום הינו פטרייה או זיהום חיידקי או טפילי. אם את סובלת מתסמינים כמו ריח רע, גרד, צריבה או כאב בזמן קיום יחסי מין, תוכלי לבצע בדיקה בביתך, בקלות ובפשטות. בדיקת VS-sense נותנת תוצאה תוך 10 שניות בלבד, כך תדעי האם עליך לגשת לרופא הנשים או לחילופין, לרכוש טיפול ללא מרשם לפטריה, בהתאם לתוצאה שקיבלת. בכל ערכה יש שתי בדיקות נפרדות, לנוחיותך, כך שתוכלי לבצע בדיקה נוספת לאחר הטיפול על מנת לוודא שהטיפול היה יעיל. זכרי, בעזרת אבחון נכון, תקבלי את הטיפול המדויק לבעיה ממנה את סובלת ותמנעי מסיבוכים מיותרים.