דלקת באיבר הנשי

 

גרד בנרתיק, הפרשות מרובות, ריח לא נעים ותחושת אי נוחות באזור האינטימי אלו הם תסמינים שנשים רבות סובלות מהם. הסיבות לכך הן מגוונות וכוללות בין היתר זיהומים בנרתיק, אלרגיה או רגישות לחומרים כימיים, בדים או בישום. כל שינוי ברמת החומציות או בהרכב החיידקים התקין בנרתיק, עלול להביא להתרבות של חיידקים או פטריות שאינם רצויים ולגרום לזיהום ואף לדלקת.

7 טעויות נפוצות שנשים עושות והמלצות להיגיינה נשית בריאה

טעות מס’ 1: רחיצה תכופה מדי של אזור הנרתיק ושימוש בסבונים רגילים – רמת החומציות (Ph) של סבון, שונה מרמת החומציות הרצויה בנרתיק. שימוש בסבונים משנה את הסביבה התקינה, מה שגורם להפרת האיזון של הפלורה בנרתיק, שהיא אוכלוסיית החיידקים הטבעית.

פתרון: מומלץ לשטוף את האזור האינטימי עם מים בלבד. אם בכל זאת בחרת להשתמש בסבון, כדאי לבחור בסבון המיועד לאזור האינטימי, כך שרמת ה-ph שלו תהיה מותאמת לזו של הנרתיק. כמו כן, רצוי לבחור בתרחיץ לשטיפה אינטימית ללא בישום.

טעות מס’ 2: ניגוב במגבת לאחר המקלחת – מגבות רחצה מהוות מצע אידיאלי להתרבות של חיידקים ופטריות מסוגים שונים. ניגוב במגבת רחצה שעברה מספר שימושים עלולה להעביר חיידקים ופטריות שאינם רצויים לאזור האינטימי שלך.

פתרון: יש להשתמש במגבת נקייה ויבשה לאחר המקלחת ולא כזו שנעשה בה שימוש חוזר של מספר פעמים, יש להימנע במיוחד משימוש במגבת לחה או רטובה שמספקת תנאים מצוינים להתרבות חיידקים ופטריות מזיקים.

טעות מס’ 3: שימוש יומיומי במגני תחתון – תחתוניות סינטטיות בשימוש קבוע, עלולות להפריע לאוורור ולגרום לסביבה חמה ולחה יותר ולהגביר את כמות ההפרשות מהנרתיק. השימוש היומיומי במגני תחתון סינטטיים ובמיוחד מבושמים, עלול לגרום לגירויים בקרב אלה שרגישות וליצור שינויים בתנאי הסביבה והפלורה של הנרתיק.

פתרון: מומלץ להשתמש במגיני תחתון רק סביב זמן הווסת ולא באופן יומיומי. למי שסובלת מרגישות גבוהה, מגירויים או זיהומים חוזרים, מוטב שתשתמש במגיני תחתון שעשויים מכותנה, ללא כימיקלים וללא בישום.

טעות מס’ 4: התזת בשמים או דאורדורנט – שימוש בחומרים כימיים באזור האינטימי, או שימוש במוצרי היגיינה נשית מבושמים יכול לגרום לאלרגיה, גירויים או שינויים ברמת החומציות התקינה באזור. שינוי ברמת החומציות, עלול להעלות את הסיכון לזיהומים, כך שבסופו של דבר תקבלי את התוצאה ההפוכה והריח ישתנה לרעה.

פתרון: באיזור האינטימי רצוי להימנע משימוש בדאורדורנט או בושם, לרבות מוצרי היגיינה נשית מבושמים, זאת כדי לשמור על סביבה תקינה ולא לפגוע בפלורה הטבעית. אם הסיבה לשימוש בבישום הוא על מנת לטשטש ריחות לא נעימים, כדאי לברר את הגורם לריח ולטפל בהתאם.

טעות מס’ 5: ניגוב לאחר עשיית צרכים – חשוב להקפיד על ניגוב בכיוון הנכון. ניגוב בכיוון ההפוך (מהישבן קדימה), עלול להעביר חיידקים צואתיים מאזור פי הטבעת לואגינה.

פתרון: הכיוון הנכון הוא לאחור, כלומר לכיוון הישבן. כך תמנעי מעבר של חיידקים שאינם רצויים לואגינה ותשמרי על ההגיינה האינטימית שלך.

טעות מס’ 6: הלבשה תחתונה – לבישת תחתונים סינטטיים ותחתוני חוטיני באופן יומיומי מפריעה לאוורור הואגינה, מה שיכול להשפיע לרעה על הסביבה הרצויה באזור האינטימי. הדבר נכון גם לגבי לבישת מכנסיים הדוקים מדי.

פתרון: ביומיום כדאי לבחור בתחתונים מכותנה. בתחתונים הסינטטיים או החוטיני עדיף להשתמש לעיתים רחוקות יותר ולהחליף לעתים קרובות. השתדלי ללבוש בגדים מבדים נושמים ומאווררים.

טעות מס’ 7: נשים שסובלות מתסמינים נרתיקיים ממהרות לחשוב שמדובר בפטרייה ורוכשות טיפול אנטי פטרייתי ללא מרשם. לפעמים, זה אכן המצב, בעוד שבמצבים אחרים, טעות באבחון העצמי גורמת לטיפול לא נכון, מה שבהמשך עלול להתפתח למצב חמור יותר.

פתרון: קיימת בדיקה ביתית שמודדת את רמת החומציות בנרתיק. הבדיקה תיתן לך אינדיקציה טובה יותר למצב ממנו את סובלת. אם הבדיקה מראה על שינוי ברמת החומציות התקינה (תוצאה חיובית), רצוי שתפני לרופא הנשים שיבדוק אותך ויתאים לך טיפול. אם התוצאה שלילית, יתכן כי את אכן סובלת מפטרייה ואגינלית. בכל מקרה, אם מדובר בפעם הראשונה שאת חווה תסמינים אלו, יש לגשת לרופא הנשים. יש מצבים בהם תסמינים דומים יעידו על מצבים שונים לחלוטין. חשוב להתאים את הטיפול הנכון בכדי להימנע מהחמרה וסיבוכים.

 

עניין של איזון

הקפדה על כללי היגיינה בריאים, תסייע לך בשמירה על בריאות האיזור האינטימי ותפחית את הסיכון לזיהומים חוזרים. בנוסף להמלצות המפורטות בכתבה, דרך נוספת לשמור על פלורת נרתיק תקינה, היא שימוש במוצרים פרוביוטיים. שמירה על הרכב החיידקים הידידותיים בנרתיק חשובה, גם לאחר טיפול אנטיביוטי וגם כמניעה למי שנוטה לסבול מזיהומים חוזרים.

בדיקת VS-SENSE לאבחון ביתי

בדיקה ביתית, פשוטה וידידותית לשימוש, תיתן לך תוצאות ברמת דיוק של מעל 90%, תוך 10 שניות בלבד. הבדיקה מזהה שינויים ברמת ה-Ph בנרתיק, מדד שיכול לנבא קיום של זיהומים מסוימים. אם התוצאה חיובית, מומלץ לגשת לרופא הנשים לקבלת אבחון וטיפול מתאים. כל ערכה מכילה שתי בדיקות נפרדות לנוחיותך. אם קיבלת טיפול אנטיביוטי מהרופא, תוכלי להשתמש בבדיקה השנייה בתום הטיפול, כדי לוודא שרמת החומציות חזרה למצבה התקין.