כל אישה עלולה לסבול מוגינוזיס חיידקי במהלך חייה. על אף שהסיבה אינה ברורה לחלוטין, נראה כי יש הרגלים מסוימים שעלולים להעלות את הסיכון לזיהום זה. על חלקם יש לנו השפעה. הנה כמה דברים שחשוב שתדעי.

וגינוזיס חיידקי (Bacterial Vaginosis) הוא הזיהום השכיח ביותר אצל נשים בגיל הפוריות. זיהום זה נגרם עקב פגיעה במאזן הטבעי של חיידקי הנרתיק. בנרתיק האישה במצב תקין יש חיידקים “טובים” בנרתיק בשם לקטובצילוס (Lactobacillus), אשר מייצרים חומצה לקטית וכך שומרים על רמת חומציות תקינה בנרתיק, שאינה מאפשרת לחיידקים “הרעים” לשגשג. כל שינוי בהרכב החיידקים או ברמת החומציות בנרתיק, עלולים לשנות את המאזן התקין ולעודד צמיחת יתר של חיידקים אנאירוביים אשר גורמים לזיהום להופיע.

וגינוזיס חיידקי: לא תמיד יודעים שקיים

אחוז גבוה מהנשים אינן מודעות לכך שיש להן וגינוזיס חיידקי, מפני שזיהום זה לא תמיד מלווה בתסמינים. ירידה באוכלוסיית החיידקים “הטובים” בנרתיק גורמת לרמת Ph בסיסית יותר המהווה סביבה נוחה לשגשוג של חיידקים אנאירוביים, שהם אלה שמאפשרים את הופעת הזיהום. במרבית המקרים, החיידק העיקרי הנוכח בוגינוזיס בקטריאלי, נקרא המופילוס גרדנרלה וגינליס (Gardnerela Vaginalis). השילוב של צמיחת יתר של חיידק זה, יחד עם חיידקים נוספים, הוא שגורם להופעת הריח האופייני, שלרוב מתואר כריח שמזכיר דגים או כריח מעופש. תסמין נוסף לוגינוזיס בקטריאלי הוא הפרשה דלילה בעלת גוון אפרפר. כאמור, נשים לא תמיד חוות תסמינים ועם זאת חשוב לאבחן את הזיהום ולטפל בו.

וגינוזיס חיידקי: הקשר ליחסי מין

וגינוזיס חיידקי (BV), אינו מועבר באמצעות מגע מיני ואינו מוגדר כמחלת מין. יחד עם זאת, זיהום וגינוזיס נפוץ יותר בקרב נשים פעילות מינית, לרבות ביחסי מין עם שותפה מאותו מין. הפעולה של קיום יחסי מין חושפת את הנרתיק לסוגים שונים של חיידקים שעלולים ליצור שינוי במיקרופלורה וברמת החומציות בנרתיק. בן זוג חדש או ריבוי שותפים מיניים, מגדילים את החשיפה לחיידקים שונים ואת הסיכוי לזיהום מסוג וגינוזיס (BV). הרגלים מסוימים, הקשורים אף הם לחשיפה מוגברת לחיידקים מזיקים הם מין אנאלי ולאחריו מין וגינלי למשל. כמו כן, לא מומלץ לחלוק אביזרי מין ויש לחטא אותם לפני העברתם בין בני זוג. גם יחסי מין שאינם מוגנים עלולים להשפיע, שכן נוזל הזרע, אף שאינו פוגע בנרתיק, ככל הנראה מגדיל את השכיחות לוגינוזיס עקב השפעתו על רמת החומציות בנרתיק.

 וגינוזיס חיידקי: הקשר להיגיינה

קיימת שכיחות גבוהה יותר לזיהום וגינוזיס בקטריאלי בקרב נשים אשר מבצעות שטיפות פנימיות בנרתיק (Douching). שטיפות תוך נרתיקיות משנות את המאזן התקין של הנרתיק, משפיעות על הרכב החיידקים ועל רמת ה-Ph. שטיפות אלו, לרוב נעשות במטרה לשפר את המצב ולשמור על היגיינה אינטימית, אך השפעתן, עלולה דווקא להעלות את השכיחות לוגינוזיס חיידקי או לזיהומים אחרים. לואגינה של האישה יש יכולת מופלאה לנקות את עצמה באופן טבעי, לכן אין צורך בשטיפות פנימיות. ישנן הפרשות שנחשבות תקינות והן חלק מאותו מנגנון ניקוי טבעי של הנרתיק. הדרך הנכונה לשמור על היגיינה נשית, היא באמצעות שטיפות במים ושטיפה אינטימית ייעודית (בשימוש חיצוני), או לשטוף במים חמימים בלבד. תרחיץ המיועד לשטיפה אינטימית, בעל Ph מותאם ורצוי ללא בישום. אין כל צורך להכניס פנימה לתוך הנרתיק מים וסבון או נוזלים אחרים.

סובלת מריח לא נעים: מה לעשות וממה להימנע

ריח לא נעים מהנרתיק הוא אינו מצב תקין ולעתים מעיד על זיהום כלשהו. במקרה כזה, הפתרון שנראה הגיוני לרוב הנשים, עלול להתגלות כטעות חמורה. פעולות כמו מקלחות מרובות, שימוש בסבונים מבושמים, תכשירים אנטיספטיים או בישום במטרה להסוות את הריח, לא רק שאינן פותרות את בעיית הריח, הן מחמירות את המצב. בנוסף, שימוש בדאורדורנט נרתיקי או היגיינה נשית מבושמת אינם מומלצים לשימוש באזור האינטימי. זיהומים בנרתיק הגורמים לריח רע, כדוגמת וגינוזיס חיידקי (BV) או טריכומנס (TV) אינם חולפים מעצמם ומצריכים טיפול במרשם מרופא הנשים.

אבחון נכון של סוג הזיהום: מונע סיכונים מיותרים

חיידק הגרדרנלה וגינליס, האופייני בזיהום מסוג וגינוזיס חיידקי, אינו תוקף את הרקמות ולכן לרוב לא יופיעו תסמינים של צריבה או גרד. במידה וזיהום זה יגרום לדלקת נרתיק חריפה, תסמינים אלו עשויים להופיע, יחד עם תסמינים נוספים, כמו הפרשה אפרפרה דלילה עם ריח חריף ולא נעים. בחלק לא מבוטל מהמקרים של זיהום וגינוזיס אצל נשים, לא יופיעו תסמינים כלל. גם אם הזיהום אינו מלווה בסימפטומים, יש חשיבות רבה לזהות אותו ולטפל בו בצורה הולמת. אי טיפול או הזנחה של דלקת בנרתיק, כרוכים בסיכונים מיותרים שניתן להימנע מהם על ידי אבחון וטיפול נכון. דלקת בנרתיק שאינה מטופלת בזמן, עלולה להחמיר ולהשפיע על איברים נוספים במערכת הרבייה הנשית. קיום של וגינוזיס חיידקי, גם אם לא גרם לדלקת בנרתיק, אינו חולף מעצמו ומצריך טיפול מתאים. אי טיפול קשור בשכיחות גבוהה יותר להידבקות במחלות מין שונות, כמו נגיף ה-HIV, זיבה, כלמידיה והרפס. כמו כן, זיהום זה קשור בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת בקרב נשים הרות.

אין צורך לנחש: יש בדיקה ביתית

אם את סובלת מריח רע בנרתיק שמחמיר לאחר קיום יחסי מין, הפרשה חריגה, גירוי או צריבה בנרתיק, אך אינך בטוחה האם לגשת לרופא הנשים, תוכלי לבצע בדיקה ביתית שתעזור לך להחליט מה כדאי לעשות. בדיקה אמינה ומדויקת בשם VS-sense ניתנת לרכישה בבית המרקחת או בהזמנה אונליין באתר שלנו. את תוצאות הבדיקה תקבלי תוך 10 שניות בלבד. אם התוצאה חיובית, קיימת סבירות גבוהה שאת אכן סובלת מזיהום וגינוזיס חיידקי או טריכומונס (טפיל). במצב כזה עליך לתאם תור אצל רופא הנשים להמשך בירור וקבלת טיפול. הטיפול הוא לרוב יעיל ופשוט. אם התוצאה שלילית, יתכן כי התסמינים שאת חשה קשורים בזיהום פטרייתי ותוכלי לרכוש טיפול ללא מרשם בבתי המרקחת. בכל מקרה, חשוב שתקפידי על כללי היגיינה בריאים שישמרו על הבריאות הנשית שלך ואל תתעלמי מתחושות של אי נוחות.